SME | Spravodajstvo (vydanie z 28. 12. 2007) | Gama nôž Slovensko vraj nepotrebuje

Minister zdravotníctva uznal, že ide o modernú liečbu, ale peniaze chce šetriť na iné operácie
Gama nôž Slovensko vraj nepotrebuje


Stovky pacientov s nádorom na mozgu by nebolo treba operovať, keby Slovensko malo pracovisko s gama nožom. Minister zdravotníctva však tvrdí, že ho nepotrebujeme.


BRATISLAVA. Nádory na mozgu vo svete lekári bežne ožarujú pomocou gama noža. Pracovisko, ktoré to dokáže, má väčšina krajín Európy.

Gama nôž umožňuje nádory a cievne malformácie mozgu ožarovať veľmi presne a znižuje riziko poškodenia mozgu. Jeho výhody oceňuje aj minister Ivan Valentovič, vznik pracoviska na Slovensku však nepodporil.

Pracovisko s gama nožom sa snažil na Slovensku zriadiť neurochirurg Mário Rattaj. Skúsenosti s gama nožom nazbieral v zahraničí, vrátil sa na Slovensko a s priateľmi sa mu podarilo vybaviť gama nôž na úver. Valentovič ich snahu zastavil.

Pacienti chodia do Česka

Zdravotné poisťovne tento rok odsúhlasili pacientom zo Slovenska už 460 zákrokov v zahraničí, 17 ich poslali na zákrok gama nožom do Prahy. Na Slovensku sa stále uprednostňujú menej šetrné operácie hlavy.

Pacienti zo Slovenska chodia do pražskej Nemocnice Na Homolce. Primár Roman Liščák potvrdzuje, že by ich mohlo byť viac. „Česko má 11 miliónov obyvateľov a liečime ročne 800 pacientov, vy máte polovičnú populáciu, takže 400 pacientov by ste ročne mohli liečiť,“ hovorí. „Možno aj viac, pretože pacienti s metastázami sa liečia málokedy, mohli by sa viac.“

Poisťovne súhlasia

„V mnohých prípadoch nie je potrebné, aby pacienti podstupovali ťažké a riskantné operácie. Raz sa musí presadiť táto liečba aj na Slovensku,“ hovorí Rattaj.

Ministerstvo od neho žiadalo stanovisko neurochirurgickej spoločnosti a zdravotných poisťovní.

„Podporujeme zriadenie pracoviska s gama nožom,“ napísala Slovenská neurologická a neurochirurgická spoločnosť.

„Združenie poisťovní, ktorého členmi sú poisťovne Apollo, Dôvera, Európska zdravotná poisťovňa a Union, víta iniciatívu zriadiť spomínané pracovisko,“ píšu súkromné poisťovne. Dodali, že sú pripravené s Rattajom uzavrieť zmluvy, ak nebudú ceny za zákrok vyššie ako v Česku. Rattaj tvrdí, že viac ako Česi, by určite v zariadení nepýtali.

Štátne poisťovne, Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná, sa postavili proti gama nožu.

Rozhodnutie bez analýz

Ministerstvo napokon odmietlo pracovisko zaradiť do siete zdravotníckych zariadení. Argumentuje tým, že by sa zvýšili náklady na zdravotnú starostlivosť. Poisťovniam by podľa ministra nezostali peniaze na výkony v existujúcich nemocniciach.

Na otázku SME, z akých analýz ministerstvo vychádza, hovorkyňa Silvia Balásziková napísala len to, že ak zákrok stojí 85-tisíc a ročne by ho podstúpilo 250 pacientov, stálo by to 21 miliónov. Na otázku, prečo ministerstvo neberie do úvahy náklady na súčasnú liečbu pacientov, neodpovedala. Aj ministerstvo si podľa nej vyžiadalo stanovisko neurochirgickej spoločnosti a tá odporučila žiadať od Rattaja podrobnejšie projekty.

Štátne poisťovne aj ministerstvo tiež argumentujú, že na zákrok do Prahy posielajú ročne len niekoľko pacientov. Liščák opakuje, že by ich mohlo byť viac. „Väčšine pacientov liečbu u nás nijaký lekár nedoporučí,“ hovorí. „Stáva sa aj to, že posúdime, že liečbu pacient potrebuje, ale poisťovňa nedá súhlas.“

Rattaj potvrdzuje, že mal pacientov, ktorých posielal do Prahy, ale poisťovňa liečbu neodsúhlasila.

Gama noževo svete

údaje o pacientoch zhromažďuje Leksell Gamma Knife Society, ročne zákrok vo svete absolvuje asi 50-tisíc ľudí,

v Európe je viac ako 30 gama nožov, po jednom majú aj Rumunsko či Chorvátsko, v Taliansku sú štyri, v Rakúsku dva, na budúci rok otvoria pracovisko v Maďarsku. Gama nôž chýba Poľsku.

primár Liščák z Prahy hovorí, že kým v Európe je jeden gama nôž na 16 miliónov obyvateľov, v USA a Japonsku majú jeden na 2,5 milióna obyvateľov. „Rádiochirurgia v USA a Japonsku má dobrú pozíciu, poisťovne sa riadia štúdiami, ako je ktorá liečba efektívna. V Európe rozhodujú lobistické tlaky, Slovensko nie je výnimkou.“

(haj)
Valentovič: Vítam váš zápal

Neurochirug požiadal ministra zdravotníctva,aby pracovisko s gama nožom zaradil do siete zdravotníckych zariadení.

Minister Ivan Valentovič v liste neurochirurgovi Máriovi Rattajovi píše, že si váži „zapálenosť poskytovať staros­tlivosť našim pacientom v súlade s modernými trendmi“, no odmieta zaradiť pracovisko s gama nožom do siete zdravotníckych zariadení.

„So stúpajúcim počtom poskytovateľov starostlivosti klesajú možnosti poisťovní uhrádzať výkony za poskytnutú starostlivosť jednotlivým poskytovateľom,“ píše Valentovič. Odmietol zvolať aj rokovanie odborníkov, hoci píše, že „nikto nepochybuje, že liečba gama nožom je vo svete uznávanou metódou“.

Rattaj písal aj premiérovi, aj prezidentovi, obaja podporili ministra. „Nechápem, ako môžu odmietnuť ponuku súkromnej spoločnosti, štát by neniesol nijaké riziká, nestálo by ich to ani korunu,“ hovorí Rattaj.

Na otázku, koľko poisťovne platia za liečbu gama nožom v Prahe, odpovedal, že 61– až 90-tisíc. Dnešné operácie a hospitalizácie pacientov s nádorom mozgu v slovenskej nemocnici podľa nich stoja od 33-tisíc, ak ide o ľahšie hospitalizácie a odstraňujú sa nezhubné nádory, do 60-tisíc korún.

Nejde však len o peniaze. „Liečba gama nožom má ambulantný charakter, je neinvazívna, ide o jednorazové ožiarenie, po ktorom sa pacient môže na druhý deň vrátiť do práce,“ hovorí pražský primár Roman Liščák.

Rattaj dodáva, že pacienti, ktorí podstúpili neurochirurgickú operáciu, sa často stanú invalidnými, takže náklady nesie aj sociálny systém. Gama nôž dokáže presne ožiariť len ložisko nádoru a rádioaktivita nezasahuje okolie a nepoškodzuje mozog. Operácii sa pacient môže vyhnúť aj vďaka lineárnemu urýchľovaču, ktorý sa u nás používa od roku 1992, ale ožiarenie nie je také presné a účinné.

Ministerstvo na otázky, prečo nezvážilo okrem peňazí aj výhody pre pacienta, neodpovedalo. Hovorkyňa Balásziková povedala, že nevylúčili, že v dohľadnom čase pracovisko s gama nožom vzniknúť môže.

(haj)
Stĺpček Ivana Štulajtera
Bagateľ

Načo majú zdravotné poisťovne vracať zisk do zdravotníctva, keď nie sú peniaze na progresívnu liečbu? Na to, aby bolo na iné, tvrdí ministerstvo zdravotníctva.

Tento argument by obstál, keby naše zdravotníctvo bolo efektívne. Lenže nie je.

Rezervy sú. Vie o nich aj minister Valentovič.

Počas roka si uložil veľa úloh, ako zlepšiť finančnú kondíciu štátnych nemocníc. Asi mu nič z toho nevyšlo, keď sa obáva dať súhlas na zriadenie súkromného pracoviska s gama nožom. Azda mu len neprekáža,že by bolo súkromné? Alebo ide o delikátnu liečbu malého okruhu pacientov a populárnejšie je pustiť viac žilou poisťovniam pri kúpeľnej liečbe?

Suma 21 miliónov, ktorú by ročne stáli „gama zákroky“ 250 pacientov, je pri stomiliardovom rozpočte zdravotníctva bagateľ. Pre ministerstvo je to však oficiálny dôvod, pre ktorý pracovisko s gama nožom nemôže byť zaradené do siete zdravotníckych zariadení. Najlepšie by bolo, keby ho minister každému, kto podstúpil klasickú liečbu s následkami, vysvetlil zoči voči.

28. 12. 2007 | Andrea Hajdúchová
© 2007 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.